Masážní salón ~ Věra Cápková

~ Hlavní strana | Certifikáty | Naše prostředí | Ceník služeb | Kde nás najdete ~

... Baňkování


Troška historie

Baňkování je léčebná metoda známá již od starověku. Používala se v lázních i v domácnostech k potlačování bolestí pohybového aparátu a mírnění vnitřních potíží. Ve své době to byl jedinečný způsob, podobně jako přikládání pijavic, kterým se odváděly z organismu jedovaté látky. V Indii se baňkovalo pomocí bambusových rourek a staří Germáni prý používali kravské rohy. Dnes se používají skleněné kulovité nádobky- baňky, v nichž vzniká podtlak, který způsobuje jejich přisátí na pokožku.

Sympatičtější a také častěji používané jsou tzv. ' suché baňky ' - ty se sázejí na neporušenou pokožku a silným podtlakem vytváří podlitiny. Velmi podobné pijavicím jsou tzv. ' krvavé baňky ' - kdy se předem pokožka nasekne nebo několikrát napíchne jehlou, takže baňka vlastně nasává krev. Baňkami lze ale také masírovat. Po vydatném natření masážní emulzí či aromatickým olejem se přisátou baňkou jezdí po svislé ose podél páteře a krouží se jí nad citlivými místy, které se tak výrazně prokrví. V našem relaxačním centru se používají pouze suché baňky, takže se není čeho bát.

Jak fungují baňky

Baňky jsou skleněné kulovité nádoby, naplněné horkým vzduchem. Ochlazováním a vypálením kyslíku se v nich vytvoří podtlak, díky kterému se přisají na pokožku. Suchá baňka silným podtlakem přivodí vznik krevních podlitin. Působí tak fyzikálně, reflexně, ale i metabolicky tím, že ovlivňuje pochody látkové výměny v okolí a stimuluje imunitu organismu. Po přiložení baňky pod tlakem je vtažena kůže i podkoží, dojde k popraskání drobných cévek, zřetelnými jako modřina. Malý výron krve a lymfy zvýší cirkulaci krve a přívod kyslíku v okolí. Prokrvení a okysličení kritických bodů odplaví škodliviny a opakovaně vede k úlevě od bolesti v zádech a upraví i funkce příslušného vnitřního orgánu.

Účinek baněk je trojí

- mechanický, když se tělo prokrví a uvolní
- reflexní, ovlivňující vnitřní orgány
- metabolicky, probudí lymfatický systém člověka, z jehož těla se tak po další dny odplaví velké množství škodlivin.

Délka procedury

Délka procedury je individuální, pohybuje se kolem dvaceti minut. Lidé se po proceduře cítí lehčí, pružnější a plni energie. Dočasným doprovodným efektem baňkování je popraskání drobných cévek a vytvořením mírných krevních podlitin, které se zhruba do tří dnů z těla ztratí.
Výsledky začínají být vidět po páté až sedmé návštěvě, ideální je absolvovat deset až patnáct masáží. Aby kúra měla co největší efekt, měl by zákazník přijít na masáž minimálně jednou za týden, optimální je však návštěva 3x týdně.

Kdy použít baňky

Prostřednictvím baněk lze zmírnit či odstranit celulitidu, bolesti zad a kloubů, osvědčily se i při léčbě migrény, cukrovky, vysokého tlaku, zažívacích problémů, dny, žlučníkových potížích, při léčbě astmatického záchvatu, kdy se baňkami stimulují čtyři body na těle a pacient do několika minut začne opět normálně dýchat.
Dále lze baňkami snížit bolesti provázející menstruační cyklus. Dnes se používají i na odstranění moderního fenoménu, jakým je stres a napětí. Kromě toho má baňkování mírné redukční účinky.

Říká se, že kdo baňkování jednou zkusí, nedá na něj dopustit.