Masážní salón ~ Věra Cápková

~ Hlavní strana | Certifikáty | Naše prostředí | Ceník služeb | Kde nás najdete ~

... Reflexní terapie


Některé části povrchu těla fungují podobně jako mapa, s jejíž pomocí školený terapeut pozná, kde je třeba hledat poruchy v organismu. Nejzřetelnějším signálem případné organické poruchy je hypestetický (citlivý), popř. hyperalgetický (bolestivý) reflexní bod.

    Rozlišujeme dvě základní kvality bolesti:
    ostrá bolest - jde spíše o akutní jev
    tupá bolest - jde o jev chronický

    Změna na reflexní zóně může upozorňovat na:
    právě probíhající akutní poruchu či onemocnění
    pominuvší nebo chronické onemocnění
    teprve se vyvíjející nemoc nebo existující organickou slabost

Díky korespondenci mezi reflexní zónou a příslušným následným orgánem projeví se změny v orgánu (např. záněty nebo poruchy funkčnosti atd.) rovněž na reflexní zóně. Změny na reflexní zóně mají signální charakter.

Podobně reflektoricky podmíněné změny reflexních zón mohou mít následující podobu:
a) hypestezie (snížená citlivost čití) hyperalgezie (zvýšené vnímání bolesti)
b) ukládání hmoty ve tkáni (písek, krystaly, uzlíky)
c) ztluštění kožní vrstvy (zrohovatění, uzlíky, na noze i praskliny)
d) edém = otok (mikroedémy)
e) změny teplotní

Reflexní zóna a výsledný orgán jsou spojeny takzvanými nervovými reflexními oblouky.
Nervový reflexní oblouk představuje spojení jednotlivých orgánů, důležitých spínacích buněk v páteři a struktur tělesného povrchu (kůže, svalů, podkožního vaziva) prostřednictvím senzitivních, motorických a vegetativních nervových vláken.
Reflexní oblouk definuje - jinak řečeno - i trasu, kterou podnět urazí, než na opačném konci nervové dráhy (např. v reflexní zóně) vyvolá reakci.
Touto cestou se informace o organické změně či jiné poruše funkčnosti některého orgánu dostává prostřednictvím reflexního oblouku od orgánu na povrch těla a na druhé straně může masážní impulz na povrchu těla ovlivnit dotyčný výsledný orgán právě přes tento nervový oblouk.

Reflexní masáž těla - hlavní koncepcí této masáže je teorie o neviditelných linkách energie - meridiánech, procházejících lidským tělem. Přes akupresurní body na těchto meridiánech se uvolňují ztuhlosti svalů, blokace zad, zlepšuje se krevní oběh, obnovuje se energie, obecná harmonie těla a člověk se zbavuje stresu.

Reflexní masáž chodidel - je jednou z metod čínské masáže, při níž lze na poměrně malé ploše obsáhnout prakticky celé tělo. Chodidla, kde je přes 7 200 nervových zakončení odpovídající všem orgánům, představují virtuální mapu našeho těla, je to vlastně "brána" k diagnostice a působení na jednotlivé orgány.