Masážní salón ~ Věra Cápková

~ Hlavní strana | Certifikáty | Naše prostředí | Ceník služeb | Kde nás najdete ~

... Thajské masáže


Je vysoce efektivní harmonizační metoda, která poskytuje vynikající regeneraci, skvělou prevenci a hlubokou relaxaci klienta. Ošetřuje celé tělo, uvolňuje bloky energetických drah. Umožňuje výrazné procítění vlastního těla, zvyšuje jeho flexibilitu, dává psychické uvolnění, osvěžuje a podporuje vnitřní pohodu. Je součástí tradiční čínské medicíny a již před 2 500 lety měla duchovní charakter. Působí prostřednictvím energetických bodů, linií a jógových protažení.

Pomáhá zejména:
 - při bolesti zad, hlavy a migrény
 - při únavě a vyčerpanosti
 - vstřebávání živin
 - při únavě a vyčerpanosti
 - při artritidě a ischiasu
 - při znecitlivění a paralýze
 - vylučování toxinů z tkání
 - správný tok energie
 - cirkulaci krve a lymfy
 - uvolňování energetických blokád
 - uvolňování nervového a svalového napětí

Technika thajské masáže spočívá v protlačování bodů a prohýbání, tedy nikoliv  hnětení.

Právě tlak, a to tlak na energetická centra - čakry, je léčivý. Masér postupně protlačuje celé pacientovo tělo svými palci, patou, koleny, předloktím nebo dlaní.

Právě protlačováním se uvolňují zablokované dráhy - meridiány, a tím se dosahuje  nápravy. Thajská masáž může i trochu bolet, ale to by mohlo nastat jen v  případě, že má člověk již vážnější, akutní nebo chronické zdravotní problémy.  Má-li být thajská masáž účinná, měl by si na ni člověk vyhradit i dvě či tři  hodiny - to je podle odborníků ideální doba. Minimem je však hodina. Proto se  také thajským masážím někdy přezdívá cvičení nebo jóga "pro líné". Trvá sice  déle než masáže, na jaké jsme zvyklí v našich zeměpisných šířkách, ale zato je příjemná a hlavně vždy pomůže.

Thajská masáž zvyšuje pohyblivost těla, cirkulaci krve a lymfy, odstraňuje bolest a ztuhlost kloubů, posiluje nervový systém, odstraňuje energetické blokády v těle. Při masáži se uvolňují toxiny z kloubů, svalů, tkání a zlepšuje se vylučování odpadů z těla. Podporuje duševní relaxaci a povzbuzuje činnost vnitřních orgánů. Výsledkem je uvedení energetického systému do rovnováhy, člověk se tak stává uvolněným a plným energie. Celkový efekt masáže je hluboce relaxační a dochází k harmonizaci nejen těla, ale i ducha člověka.

...

Thajská masáž je interaktivní manipulace těla. Využívá pasivního protahování a jemného tlaku podél energetických toků v těle. Thajci věří, že pevné zdraví a dostatek energie jsou důsledkem nerušeného toku energie lidským tělem. Kanály pro tok energie se nazývají "seny". Stlačení určitých bodů podporuje proud energie seny, a tím uvolňuje bloky, které jsou příčinou bolestí. Stlačování senů připraví tělo na další fázi masáže – protahování. Masér používá palce, dlaně, předloktí, lokty, chodidla, kolena a dokonce holeně, aby správně vyvinul tlak a tělo protáhl. Samotná masáž většinou probíhá dvě hodiny (komerčně občas jen hodinu) na matraci na zemi ve volném oblečení a skládá se ze dvou základních elementů – jemných stisků rukama a chodidly a zároveň širokého spektra pasivních protahovacích pohybů. Tyto pohyby pak napomáhají napravit kosterní stavbu, zvýšit pružnost a pohyblivost, uvolnit kloubové a svalové napětí, povzbudit činnost vnitřních orgánů a uvést tělesný energetický systém do rovnováhy. Výsledný efekt přináší uvolnění a zároveň energii. Pravidelná thajská masáž pomáhá odstraňovat i vážnější problémy jako IBS, bolestí hlavy, zad a krční páteře, chronické zácpy nebo ischias.

A trochu z historie.....

Starověká thajská masáž má svůj původ v Indii. Zakladatelem tohoto umění byl severoindický lékař Jivaka Kumar Bhaka, současník Buddhy. Thajská masáž je celotělová masáž, při které pravidelnými, přesně směrovanými tlaky maséra dochází k výměně energie a k nastolení rovnováhy v těle. Thajská masáž se provádí se na speciální podložce, při masáži má klient na sobě lehký a pohodlný oděv. Podle přání trvá masáž až 80 minut. Tradiční thajská masáž je určena pro každého, protože je vynikající prevencí před nemocemi a prostředkem k dosažení dobré fyzické kondice a psychické pohody.

Masáž začíná na bosých chodidlech, trvá min. 90 minut, klient má volný oděv. Před masáží omezte rušivé vlivy a věnujte se sami sobě. Po masáži setrvejte v uvolnění, které masáž přináší, případně relaxujte. Thajská masáž je dynamický tělesný zážitek, ulehčuje vnímání pocitu jednoty, celistvosti a balance. Zaujme vaše tělo, mysl, emoce a duši.


Umění thajské masáže   - článek zveřejněn na ŽENA.CZ

Čtvrtek | 2. 12. 2004

Masážní techniky jsou známé po tisíciletí a díky jejich účinkům na tělo i na duši je masáž stále oblíbenější a vyhledávanější. Zkušený masér vám dokáže vhodnými hmaty uvolnit unavené nebo napjaté svaly, povzbudit krevní oběh a urychlit odstranění bolesti. Masáž také může zvýšit pohyblivost kloubů a tím, že pomáhá vstřebávat odpadní látky metabolismu, způsobující bolesti, odstraňuje i únavu, což se vám v předvánočním shonu může docela dobře hodit. Vždyť pravá thajská masáž by přece nemusel být zrovna špatný dárek pod stromeček od milujícího partnera, jako odměna za vámi vytvořené kouzlo Vánoc.

Historie masáže se táhne už asi pět tisíc let, až do starého Egypta. Za její zakladatele jsou považováni Babylóňané a Asyřané, kteří masážní techniky používali na svých válečných taženích. Rovněž se prováděla v Číně a Indii. Z Egypta masáž brzy pronikla do Řecka, což nám dokazuje i zmínka v Homérově eposu, týkající se hlavního hrdiny Oddysea. Římané považovali masáž za jeden ze základních zdravotních prostředků. Známý lékař Galénos používal masáž nejen k léčbě gladiátorů, ale zavedl ji, dávno před středisky vrcholového sportu, jako nedílnou součást tréninkové přípravy. Nakonec zmínky o masáži můžeme nalézt dokonce i v Bibli.

Počátek moderní masáže budeme hledat nejspíš ve středověku, kdy ji používali pouze Arabové, kteří si nechávali masírovat záda pomocí chodidel. Tohoto principu, mimo jiné, dnes využívá velmi populární thajská masáž. Tento pojem ve většině z nás vyvolá představu daleké exotické země oplývající krásnými dívkami, kouzelnou přírodou a případně i nočním životem čtvrtí s červenou lucernou... Ale jenom málokdo ví, že je tato země i kolébkou jedné z nejstarších léčebných terapií Dálného východu. Vytváří ucelený soubor protahovacích cviků a akupresurních stimulací tlakových bodů, které leží na energetických drahách. Tyto dráhy se odborně nazývají "seny". Procházejí celým naším tělem a přestože mají podobnou funkci, jako meridiány v čínské medicíně, podstatně se od nich liší. Zatímco senem prochází tělesná energie, meridiány reprezentují energii spojenou vždy s určitým vnitřním orgánem. Také jejich počty se zásadně liší - meridiánů je jen dvanáct, kdežto senů je sedmdesát dva tisíce.

Počátky thajské masáže sahají do dávné historie léčitelství. Původní pravidla byla poprvé stanovena ve druhém století před naším letopočtem, ve starých buddhistických textech. Pocházejí ze severní Indie, jejíž buddhistické chrámy byla po dlouhou dobu centry nejen vzdělanosti a společenského života, ale také domovem této unikátní léčebné metody. Po celá staletí byli mniši a jeptišky opravdovým dobrodiním tisíců prostých lidí, přicházejících pro bezplatnou pomoc, v podobě rady, léčivých bylin nebo tradiční masáže. Věří se, že legendárním zakladatelem tohoto umění byl doktor Shivago Komarpaj, údajný současník Buddhy. Však také každý terapeut dodržující tradiční postupy nezapomene před začátkem masáže pronést posvátnou mantru vzývající doktora Shivaga. Takže zde vlastně dochází k paradoxu, že přestože se jedná o thajskou masáž, tak vlastně pochází z Indie.

Thajská masáž je úzce spojena s cvičením jógy a má také podobné účinky. Provádí se na měkké podložce, což terapeutovi umožňuje provádět množství protahovacích cviků, které nejsou efektivně proveditelné na masérském stole. Její základní technikou, ostatně jako u každé masáže, jsou masérské hmaty, jako je tření, hnětení, roztírání a tepání. Mohou se provádět suchou rukou na suchém těle, což může být někdy až bolestivé a proto se používají různé masážní prostředky. Jedná se především o emulze, které se skládají ze dvou složek - oleje a vody, to znamená látek, jenž se navzájem nemísí a proto se k nim přidává ještě emulgátor. Ten pomáhá vytvořit onu zvláštní směs, kterou jistě mnozí z vás již poznali doslova na vlastní kůži. Hlavní účinek masáže pak spočívá především v podpoře návratu žilní krve a mízy z periferií těla do oběhového centra. Proto se správně provedená masáž provádí směrem k srdci nebo hlavě. Biomechanický účinek představuje zčervenání kůže v masírovaném místě, což má za následek především rozšíření krevních vlásečnic a drobných cév v kůži. Thajská masáž by měla být prováděna při meditativním stavu ducha nejen maséra, ale i masírovaného. Chcete-li pocítit opravdový účinek masáže, což je kompletní protažení všech svalů a uvolnění blokád energie, počítejte s minimálně devadesáti minutovou procedurou. Odměnou za takto strávený čas, pak ovšem můžete očekávat úžasný pocit tělesné harmonie od palců u nohou až po konečky vlasů.

Autor: Jaroslav Žíně